Välkommen till gudstjänst!

Gudstjänsterna är öppna!
Men det är ju fortsatt viktigt att vi följer rådande restriktioner för att göra allt vi kan för att minska smittspridning.

Vi har kontakt med regionens smittskyddsläkare och polismyndigheten i vårt distrikt och efter samtal med dem inbjuder vi 50 deltagare utöver de medverkande till Gudstjänsten. En trappa ner samlas upp till 50 barn för Himlakul. Viktigt att de använder dörren där nere då det kommer vara låst mellan våningarna så de två grupperna inte möts.

Därför har vi spridit ut platserna i kyrksalen och vi ber alla att noga respektera följande föreskrifter:

• Kom bara om du är frisk och symptomfri
• Tvätta händerna när du kommer och använd handsprit
• Undvik trängsel, kramar och handslag
• Nys och hosta i armvecket
• Använd de utställda stolarna i rummet för att hålla avstånd
• Om många kommer samtidigt så undvik köbildning

Det har kommit önskemål om ett anmälningssystem så vi inte blir för många och vi håller på och tittar på det. Skulle vi bli för många kan vi dessutom sätta högtalare utomhus eller i sidorummet och ta in fler med separat ingång.

Så kom! Kom och sök Gud!

Kommentarer är stängt.